Kalça Fizik Tedavi

05/02/21 15:34:19

Kalça Fizik Tedavi

KALÇA İÇİN FİZİK TEDAVİ

Kalça Fizik Tedavi

Kalça için fizik tedavi, hareketi iyileştirmenize, ağrıyı azaltmanıza, daha hızlı iyileşme için kan akışını teşvik etmenize ve fiziksel işlevinizi ve zindelik seviyenizi geri kazanmanıza yardımcı olan bir kalça egzersizi programıdır. Kalça için fizik tedavinin temel amacı yürüme, yatağa girip çıkma ve merdiven çıkma gibi günlük aktivitelerinizi kolaylaştırmaktır. Bireyler için kalça fizik tedavi programı fizyoterapistler tarafından hazırlanabilir. Kalça fizik tedavisi genellikle belirli ameliyatlar, yaralanmalar ve kireçlenme gibi uzun süren sağlık sorunlarından sonra iyileşmenize yardımcı olmak için istenir. 

Bir fizyoterapist, semptomlarınızı ve günlük aktivitelerinizi inceleyecek ve öncelikle ağrınızı ve şişmenizi azaltmaya odaklanan bir tedavi planı tasarlayacaktır. Terapistiniz tarafından gerçekleştirilen farklı prosedürler, özel fiziksel rahatsızlığınıza bağlıdır.

Kalça Fizik Tedavisi Neleri İçerir?

Kalça fizik tedavisi, eğitim, manuel terapi, egzersizler ve tekniklerin bir kombinasyonunu içerir. Gerçekleştirilen fizik tedavi işlemlerinden bazıları şunlardır:

  • Germe egzersizleri: Cerrahi, yaş, kireçlenme ve osteoporoz gibi durumlar eklemlerinizde ve kaslarınızda iltihaplanma ve sertliğe neden olabilir ve hareketinizi kısıtlayabilir. Fizyoterapistler, esnekliği geri kazanmak, eklemlerin ve kasların hareketini artırmak için vücudunuzun belirli bölgelerini gererek size adım adım rehberlik eder. 
  • Buz ve ısı: Kaslara ısı veya soğuk tedavisi uygulamak kan akışını uyarabilir ve şişmeyi azaltabilir. Isı tedavisi bel ve boyundaki eklem ağrısı ve spazmı azaltmaya ve kasları gevşetmeye yardımcı olur. Ayak bileği burkulmaları için soğutma en iyi sonucu verir. 
  • Eswt: Vücudunuza yüksek frekanslı ses dalgaları gönderir ve derin vücut dokularını uyarır. Ses dalgalarının ürettiği titreşimler, kan akışını uyarmaya ve iyileşme sürecini kolaylaştırmaya yardımcı olur. Bu prosedür aynı zamanda metabolizmayı iyileştirmek ve bir kırılmadan sonra kemiklerin yapışkanlığını artırmak için de kullanılabilir. 
  • Elektrostimülasyon: Bu prosedürde tedavi gerektiren bölgeden elektrik akımı geçirilir. Bu, ağrıyı hafifletmeye, kasları ve sinirleri uyarmaya ve kan damarlarını genişletmeye yardımcı olur. 
Sosyal Medyada Paylaşın

BENZER KONULAR

Total Kalça ProteziKalça Ağrısı Neden Olur?Kalça Fizik TedaviKalça Kireçlenmesi TedavisiKalça Kırığı AmeliyatıKalça Artroskopisi Nedir?