Diz Osteotomisi Nedir?

10000+ Vaka Deneyimi İle Bakırköy ve Bahçeşehir' de Hizmetinizdeyim.
\\ Randevu İçin Tıklayın //
06/01/21 06:48:01

Diz Osteotomisi

Osteotomi, kelimenin tam anlamıyla "kemiğin kesilmesi" anlamına gelir. Diz osteotomisinde, tibia (shinbone-incik kemiği) veya femur (uyluk kemiği) kesilir ve daha sonra diz eklemi üzerindeki basıncı hafifletmek için yeniden şekillendirilir.

diz osteotomisi nedir

Diz osteotomisi, hastanın diz ekleminin sadece bir tarafına zarar veren erken evre osteoartriti olduğunda kullanılır. Eklemin hasarlı tarafının ağırlığını değiştirerek, bir osteotomi ağrısını hafifletebilir ve artritik bir dizdeki işlevi önemli ölçüde iyileştirebilir.

Açıklama

Diz ve bacağınızın kemikleri düzgün hizalanmadığında osteoartrit gelişebilir. Bu, dizinizin iç (medial) veya dış (lateral) tarafına fazladan stres yapabilir. Zamanla, bu ekstra basınç, kemikleri koruyan ve eklemde ağrı ve sertliğe neden olan yumuşak eklem kıkırdağını yıpratabilir.

Avantajlar ve dezavantajlar

Diz osteotomisinde üç hedef vardır:

  • Dizi artritik kısmından daha sağlıklı bir alana transfer etmek
  • Yetersiz diz hizalamasını düzeltmek için
  • Diz ekleminin ömrünü uzatmak

Prosedürün bir avantajı, kendi diz anatominizi koruyarak, başarılı bir osteotominin birkaç yıl boyunca eklem replasmanı ihtiyacını geciktirebileceğidir. Bir diğer avantaj, bir osteotomiden sonra fiziksel aktivitelere herhangi bir kısıtlama olmamasıdır. En sevdiğiniz aktivitelere, hatta yüksek etkili egzersize bile katılabilirsiniz.

Osteotominin dezavantajları vardır. Örneğin, kısmi veya total diz replasmanı ile karşılaştırıldığında, osteotomi sonrası ağrı rahatlaması öngörülebilir değildir. Osteotomiden iyileşme tipik olarak daha uzun ve daha zordur çünkü ameliyat olan dizinizde hemen kilo veremeyebilirsiniz.

Bazı durumlarda, bir osteotomiye sahip olmak daha sonra diz replasman cerrahisini daha zor hale getirebilir. Total diz protezi ve parsiyel diz protezi ile elde edilen sonuçlar çok başarılı olduğu için diz osteotomisi daha az yaygın hale gelmiştir. Yine de, birçok hasta için bir seçenek olmaya devam etmektedir.

Diz artriti için çoğu osteotomiler, dizinin iç kısmına çok fazla baskı uygulayan yaylı bir hizalamayı düzeltmek için tibia (shinbone) üzerinde yapılır.

Bu işlem sırasında tibianın dışından, dizin sağlıklı tarafında bir kama kemiği çıkarılır. Cerrah kamayı kapattığında, bacağını düzeltir. Bu, kemikleri dizlerin sağlıklı tarafına yaklaştırır ve hasarlı, artritik taraftaki kemikler arasında daha fazla alan oluşturur. Sonuç olarak, diz ağrılı tarafta basıncı hafifleterek daha dengeli bir şekilde hareket edebilir.

Tibial osteotomi ilk olarak 1950'lerin sonlarında Avrupa'da gerçekleştirildi ve 1960'larda ABD'ye getirildi. Bu prosedüre bazen "yüksek tibial osteotomi" denir.

Uyluk kemiğinin (femur) osteotomileri aynı teknik kullanılarak yapılır.

Sosyal Medyada Paylaşın

BENZER KONULAR

Diz ArtroskopisiDiz Kapağı AğrısıDiz Osteotomisi Nedir?Total Diz ProteziDiz Kireçlenmesi Tedavisi

Online Randevu